مسابقات مهارت در اکسل


مسابقات مهارت اکسل

مسابقات مهارت در اکسل محلی است برای به آزمون گذاشتن توانایی‌های خود و مشاهده توانایی‌های نرم‌افزار اکسل در حل موضوعات پیچیده در اکسل

آرشیو مسابقات برگزارشده یازدهمین دوره مسابقات (آخرین دوره)
این مسابقه با هدف برگزاری یک رقابت تخصصی مجازی که در آن زوایای توانمندی‌های اکسل گنجانده شده، طراحی گردیده است، تا افرادی که با این نرم‌افزار سروکار دارند هر چه بیشتر شناختی از این توانمندی‌ها پیدا کنند.
ضمناً شناسایی نخبگان مهارتی و متخصصین این حوزه و استفاده از تخصص و به‌کارگیری دانش آنها از جمله اهداف این مسابقات می‌باشد. در کنار این اهداف موارد ذیل را می‌توان از جمله اهداف این مسابقات ذکر کرد:
۱- کشف استعدادهای حرفه‌ای کاربران
۲- فراهم نمودن فرصت مناسب برای رقابت سالم
۳- معرفی آموزش‌های تخصصی مرتبط با نرم‌افزار اکسل
۴- اشتراک دانش فنی کار با اکسل
۵- تشویق نخبگان مهارتی
اولین بار سال ۸۵ بود که در سایت آقای بیل ژلن «mrexcel» به مسابقاتی با این موضوع برخورد نمودیم، بیش از دو سال گذشت تا اولین مسابقه را در تاریخ ۱۳۸۷/۰۶/۱۲ در سایت قرار دادیم. اولین بار که مسابقات مهارت در اکسل را برگزار کردیم، در باورمان نمی‌گنجید که تعداد زیادی از افراد به سؤالات جواب صحیح دادند و در مسابقات بعدی به این نتیجه رسیدیم که این پاسخ‌گویی اتفاقی نبوده است. به جرأت می‌توان گفت سؤالات این مسابقات در آن سال‌ها در بالاترین سطح در دنیا قرار داشت و همیشه تنوع پاسخ‌های ارائه شده ما را متعجب می‌کرد. شرایط خاصی برای شرکت در این مسابقات قرار ندادیم و با توجه به جواب‌های رسیده پاسخ‌ها را پالایش و ارائه دادیم.
بازخوردهایی که از دوستان در دوره‌های مختلف گرفتیم مشخص شد، بسیاری از افراد با دیدن سؤال و پاسخ‌های این مسابقات دید بسیار بهتر و شفاف‌تری به نرم‌افزار اکسل پیدا کرده‌اند، و تلاش‌های برنامه‌ریزی شده را برای یادگیری حرفه‌ای در اکسل انجام داده‌اند.
سؤالات در قالب فایل‌های اکسل طراحی و به‌صورت لینک قابل دانلود بر روی صفحه مسابقات بارگذاری می‌گردد. متقاضیان می‌توانند با دانلود فایل سؤالات، راه حل ابتکاری خود برای حل مسئله در فایل اکسل مورد سؤال، وارد و بعد از ذخیره کردن آن را بر روی سایت با نام خود آپلود و در مسابقه شرکت نمایند.
اولین سوال در ۱۲ بهمن شروع می‌گردد و به‌طور منظم هر دو روز یک سوال آپلود می‌گردد. زمان مجاز برای آپلود پاسخ سوال دو روز یعنی تا آپلود سوال بعدی می‌باشد. پس از آن به ازای هر روز تأخیر در ارسال پاسخ سوال، ۱ امتیاز از امتیاز کل کم می‌گردد.
متقاضیان می‌بایست پاسخ به سؤالات را حداکثر تا پایان زمان برگزاری مسابقه یعنی ۲۲ بهمن بر روی سایت مسابقات (اکسل ایران) بارگذاری نمایند.
امکان ارسال پاسخ سوالات به‌صورت روزانه و یا کلی تا پایان زمان مسابقه فراهم می‌باشد (البته با در نظر گرفتن جریمه تأخیر)
مراحل مسابقه:
فایل‌های مسابقه در ۵ مرحله به‌صورت یک روز در میان بارگذاری خواهد گردید، و سؤالات به گونه‌ای طراحی گردیده که هر سؤال نسبت به سؤال مرحله قبل، از درجه دشواری و سطح بالاتری برخوردار خواهد بود. هر سؤال ۲۰ امتیاز و مجموعاً سؤالات ۱۰۰ امتیاز می‌باشد.
کمیته داوری:
متشکل از نمایندگان دو طرف (جامعه اکسل ایرانیان و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور) که مسئولیت بررسی پاسخ‌ها بر اساس فرمت ژوری که پیوست این منشور می‌باشد، را بر عهده دارند.
هر کدام از داوران به‌صورت مجزا به پاسخ‌های واصله نمره اختصاص می‌دهند و در پایان میانگین نمرات شرکت کننده به عنوان امتیاز وی در نظر گرفته خواهد شد.
در هر سؤال با توجه به ویژگی و نوع آن ممکن است شرایطی جهت حل مسئله اعم از استفاده نکردن از سلول‌های کمکی یا ابزار خاصی در پاسخ مد نظر باشد که در صورت نیاز در توضیحات همان سؤال درج می‌گردد.
هر فرد فقط می‌تواند به عنوان یک شرکت کننده در مسابقات شرکت نماید. و با ثابت شدن خلاف این موضوع برگزار کنندگان می‌توانند، وی را از لیست بررسی حذف نمایند.
به پاسخ‌هایی که بعد از تاریخ ۲۲ بهمن وصول شود ترتیب اثری داده نخواهد شد.
شرکت کنندگانی که حداقل به ۴ سؤال مسابقه پاسخ داده باشند و ۳ پاسخ صحیح در بین آن باشد، در لیست بررسی قرار خواهند گرفت.
شاخص‌های امتیاز دهی پاسخ‌ها عبارت‌اند از:
۱- کوتاه بودن مسیر رسیدن به پاسخ
۲- استفاده از روش‌های خلاقانه در رسیدن به پاسخ
۳- استفاده از روش‌هایی که در سرعت محاسبات تأثیر گذار می‌باشد
۴- استفاده از ابزارها و روش‌های جدید در حل مسئله
جوایز به دو صورت نقدی و غیر نقدی خواهد بود که توسط حامیان این مسابقه تأمین خواهد شد.
- جوایز نقدی:
نفر اول ۲۰ میلیون ریال
نفر دوم ۱۰ میلیون ریال
نفر سوم ۵ میلیون ریال
- جوایز غیر نقدی:
صدور گواهی شرکت در مسابقات آزاد مهارت کار با اکسل برای تمام شرکت کنندگانی که واجد شرایط لیست بررسی باشند توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور
پک محصولات مولتی کافه برای سه نفر اول
بورسیه یک دوره آموزش رایگان اکسل ایران جهت آموزش‌های اکسل پیشرفته یا دوره آموزشی تهیه داشبوردهای مدیریتی با نرم‌افزار اکسل برای نفرات چهارم تا دهم مسابقات

فایل‌ها و نفرات برتر مسابقات برگزار شده